News
אתה נמצא כאן: ראשי » מאמרים אחרונים » <הארץ> אבו מאזן: הסכם שלום יהיה סוף הסכסוך, לא נדרוש את חיפה ועכו

<הארץ> אבו מאזן: הסכם שלום יהיה סוף הסכסוך, לא נדרוש את חיפה ועכו

הנשיא הפלסטיני, שנפגש עם משלחת מטעם מרצ, טען כי ישראל סירבה להגביר את קצב השיחות. הוא הבהיר כי יסכים לפירוז המדינה הפלסטינית

מחמוד עבאס וזהבה גלאון בפגישתם, היום

מחמוד עבאס וזהבה גלאון בפגישתם, היום. צילום: לשכת מחמוד עבאס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) התייחס היום (חמישי) למשא ומתן עם ישראל, ואמר כי אינו מרוצה מהקצב האיטי שבו מתנהלות השיחות. בפגישתו עם משלחת מטעם מפלגת מרצ בלשכתו ברמאללה טען עבאס כי ישראל מסרבת להצעת הפלסטינים לנהל את השיחות בתדירות גבוהה יותר. 

עבאס סיפר כי כאשר ניהל משא ומתן עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בין השנים 2008-2007 נפגשו השניים אחת לשבועיים, אך בין הפגישות התקיימו שיחות אינטנסיביות בין צוותי המשא ומתן משני הצדדים. בשיחות הנוכחיות עם ישראל, לדבריו, הדברים אינם מתנהלים כך. "אני מקווה שנוכל להאיץ את קצב הפגישות", אמר עבאס. "אנחנו רצינו שיהיו פגישות בין צוותי המשא ומתן כל יום או יומיים, ולא פעם בשבוע או עשרה ימים כמו שרוצים הישראלים. אני לא יודע למה הם לא רוצים. אין לנו הרבה זמן".

בפגישה עם עבאס השתתפו חברי הכנסת של מרצ – יו"ר המפלגה זהבה גלאון, אילן גילאון, ניצן הורוביץ, תמי זנדברג, מיכל רוזין ועיסאווי פריג' – וכן שגריר ישראל בדרום אפריקה לשעבר, אילן ברוך, המשמש כיועץ המדיני של גלאון ואחראי מטעמה על המגעים עם הנהגת הרשות הפלסטינית. בפגישה אמרה גלאון לעבאס כי מרצ תספק לנתניהו "רשת ביטחון" אם יתקדם לכיוון הקמת מדינה פלסטינית.

עבאס סיפר לחברי מרצ כי סבב השיחות השלישי בין ישראל לפלסטינים ביום שלישי התקיים ביריחו ולא בירושלים כפי שנטען בישראל. הוא הוסיף כי הפלסטינים רצו שהשליח האמריקאי מרטין אינדיק ייקח חלק פעיל בשיחות ויישב בתוך חדר המשא ומתן, אולם ישראל מתנגדת לכך. "החלטנו לא לעשות מזה עניין", אמר.

לדבריו, בשלושת סבבי השיחות לא חלה התקדמות כלשהי והמגעים נמצאים בשלבים ראשוניים בלבד. עבאס ציין כי כל צד צפוי להציג את עמדותיו הראשוניות בכל אחת מסוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, ירושלים, פליטים, התנחלויות ומים – ולאחר מכן ייכנסו הצדדים לדיונים פרטניים בכל אחת מהסוגיות. "אני יודע שבהתחלה כל צד דבק בעמדות הפתיחה שלו, אבל אנחנו מקווים שבהמשך נשיג התקדמות", אמר. "איני יכול לומר שאני אופטימי, אבל אני מקווה שאנחנו לא סתם מבזבזים את הזמן. בסופו של דבר, המשא ומתן עשוי ליצור דינמיקה משלו בצורה שתפתח בשני הצדדים אינטרס להגיע להסכם וחשש ממה שיקרה אם לא יהיה הסכם".

עבאס הדגיש כי למרות שהשיחות מתנהלות בשלב זה בין שרת המשפטים ציפי לבני לראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, אין לו כל התנגדות לקיום פגישה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא ציין כי הוא מודע להתנגדות להקמת מדינה פלסטינית בקרב רבים מבכירי הליכוד ובמפלגת הבית היהודי, אך הוסיף כי הוא בטוח שיותר מ-70 חברי כנסת, ובהם רבים מהאופוזיציה, יתמכו בהסכם שלום אם נתניהו יביא אותו להצבעה.

"אני לא יודע מהן כוונותיו של נתניהו ומה עובר לו בראש", אמר עבאס. "אבל גם לי יש אופוזיציה ונערכות פה הפגנות נגד חידוש המשא ומתן. אני מכבד את המפגינים אבל אני נחוש ורציני להתקדם לעבר השלום. ללא שלום יהיו כאן אסונות. עכשיו יש הזדמנות. תראו מה קורה באזור, הכל מבעבע. עכשיו זה הזמן להשיג הסכם". עבאס ציין כי בכוונתו להביא כל הסכם עם ישראל למשאל עם והוא משוכנע כי רוב הפלסטינים יצביעו בעדו.

"מוכן ליישום ההסכם בשלבים, כמו בסיני"

במהלך הפגישה התייחס עבאס לעמדות שהציג נתניהו לגבי הסדר קבע והקמת מדינה פלסטינית, והבהיר כי הצהרה פלסטינית על סוף הסכסוך עם ישראל תהיה חלק מהסכם השלום. "אומרים שגם אחרי הסכם השלום אנחנו נדרוש את חיפה, עכו וצפת", אמר עבאס. "זה לא נכון. ההסכם יהיה סוף הסכסוך".

הנשיא הפלסטיני הבהיר עוד כי בכל הסכם שלום המדינה הפלסטינית תסכים להיות מפורזת. הוא ציין כי במהלך המשא ומתן עם אולמרט היתה הסכמה על הצבת חיילים אמריקאים בגדה המערבית. "אין לנו צורך במטוסים וטילים ומספיק לנו כוח משטרה חזק", אמר עבאס. "אבל מצד שני אנחנו רוצים ריבונות ועצמאות. מתחו עלי ביקורת כי אמרתי שאני לא רוצה אף חייל או מתנחל ישראלי במדינה הפלסטינית. כוונתי היתה שאיני רוצה אף ישראלי שהוא חלק מהכיבוש. לא התכוונתי שאיני רוצה יהודים או ישראלים במדינה הפלסטינית. נשמח שיבואו כתיירים או כדי לעשות עסקים. אנחנו לא רוצים כוחות כובשים".

עבאס ציין כי במסגרת המשא ומתן יש לדון על סוגיית גבולות המדינה הפלסטינית. לדבריו הפלסטינים מוכנים לשינויים בקווי 1967 באמצעות חילופי שטחים עם ישראל. "בואו נשים מפה ונתחיל לסמן את הגבול", אמר. כאשר נשאל האם יהיה מוכן שחלק מההתנחלויות יישארו תחת ריבונות פלסטינית לאחר חתימה על הסכם, לא פסל אפשרות כזו. "אלה כבר פרטים שצריך לדון עליהם", אמר. "כל נושא יועלה לשולחן המשא ומתן ונדבר על זה בראש פתוח. אבל אני לא מוכן להגיד עכשיו אם אהיה מוכן להשאיר התנחלות כזו או אחרת. יש להתחיל ולסמן את הגבול ואחר כך נראה".

עבאס הבהיר כי מטרתו היא להשיג הסדר קבע ולא הסדר ביניים, אולם ציין כי יסכים ליישם את ההסכם בשלבים. "אם לא יהיה הסדר קבע שמדבר על סוף הסכסוך זה ייתן לגורמים שונים אפשרות לחבל ולעצור הכל", אמר. "אני לא רוצה מדינה בגבולות זמניים, אבל אני מוכן ליישום הדרגתי של ההסכם. נחתום על הסכם וניישם אותו במשך מספר שנים כמו שעשיתם בנסיגה מסיני אחרי ההסכם עם מצרים".

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top