News
אתה נמצא כאן: ראשי » אקצנט » כנס חרום בנושא תקציב חברתי

כנס חרום בנושא תקציב חברתי

social protest-2ביום רביעי 3.7 נערך בכנסת כנס חירום שדן בהשלכות החברתיות של התקציב ובקידום יעדים חברתיים בו. הכנס התקיים בחסות ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) וח"כ אילן גילאון (מרצ). בכנס לקחו חלק 17 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה בינהם: ח"כ מירי רגב, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, ח"כ דב חנין, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ שמעון סולמון, ח"כ זהבה גלאון, ח"כ מירב מיכאלי, ח"כ מיכל רוזין ועוד.

ח"כ גילה גמליאל אמרה: "כמו שמציבים יעדים פיסקאליים צריכים להיות יעדים חברתיים. עלינו לקדם יחד יעדים חברתיים במסגרת תקציב המדינה, זה אפשרי. נושא תאונות הדרכים הוא דוגמא לכך שכאשר קובעים יעדים ניתן להגיע אליהם".

ח"כ מירי רגב: "ברור לכל שיש סעיפים לא מעטים שדורשים תיקון, אבל לא ניתן לתקן ולבטל את כולם. אנחנו צריכים לשבת ביחד ולדרג את חשיבות הסעיפים, להחליט על 4-5 נושאים בהם לא מוותרים ושעליהם נאבקים עד להעברת התקציב, ללא אבחנה בין ימין ושמאל וקואליציה ואופוזיציה".

ח"כ אילן גלאון: "מס עקרות הבית הוא בושה, צריך חזית הצלה לחברה הישראלית, עם העלאת המס וקיצוץ קצבאות ילדים יתווספו עוד ילדים ומבוגרים עניים. צריך להסתכל בצורה חדשה על חלוקת העושר הלאומי. עלינו להקים ועדה מייעצת לתקציב ולקבוע ממי יש לקחת וממי אסור לקחת. אנו נגבש נייר של כל השדולות ונגיש אותו לממשלה, ונמשיך לפעול".

social protestעידית לב, מ"רבנים למען זכויות אדם", וחברה בפורום "בוחרים תקציב חברתי": "על הממשלה לקחת את התקציב ולבחון אל מול היעדים, בתחומים החברתיים כפי שנעשה בתחומים הכלכליים. יעד לצמצום העוני, יעדים של דיור ציבורי – יעדים אלה צריכים להיות כתובים כיעדים ותכניות".

ויקטור זאגינאילוב, פעיל חברתי דובר רוסית: "שכר הדירה שלנו נמצא באופן קבוע בעליה, המיסים עולים והשכר יורד. אני נהג מונית, מתחיל את החודש ב 19,000 ש"ח תשלומים על סולר, אגרות ומיסים. שכר הדירה היה 500$ עכשיו הפך להיות 1000$. אנחנו הפכנו להיות אלה שממנים את בעלי ההון ואת הקבלנים. אנחנו עובדים, משלמים מיסים, אבל לא מצליחים לצאת מהמצוקות הכלכליות, אני מבקש מהממשלה לשפר את מערך הדיור הציבורי, לעזור במידת האפשר בזכאות לשכר דירה, כי במצב הזה בו אנחנו רק עובדים ועובדים ולא מצליחים להתפרנס בכבוד גורר משפחות רבות מתחת לקו העוני."

אלה שאינסקיה, יו"ר "עמותת מורשתנו" – "אני רוצה להציג בעיות ייחודיות של דוברי רוסית, רוב הבעיות שעלו פה רלוונטיות גם לדוברי הרוסית. אני רוצה להזהיר בפני איום שיכול לקרות על הבנקים, אני לא יודעת כמה אנשים מודעים אבל המון דוברי רוסית שעלו לכאן לקחו משכנתאות לקנית דירות ועדיין משלמים משכנתאות על הדירות. האנשים האלה שלרוב עלו בגילאים מבוגרים כאשר יצאו לפנסיה לא יהיה להם מספיק ותק על מנת לצבור פנסיה מה שעלול מאוד לסכן את המשך החזרי המשכנתא שלהם.

בעיה נוספת היא בעית הקצבאות לשכר דירה שהמדינה נותנת, יש 2 תורים לקצבאות אלה. תור אחד של משרד השיכון בו נמצאים 2000 אנשים שבו מקבלים 3000 ש"ח לשכירות, ותור נוסף של משרד הקליטה שבו נמצאים רק עולים ממדינות חבר העמים, נמצאים 60,000 אנשים שמקבלים בין 600-1000 לשכירות. אני קוראת לחברי הכנסת ולנציגי השדולות לפעול לתיקון בעוול הזה וביטול התור המפלה הזה"

house_main_0רן מלמד, מ"ידיד": "יש לנצל את המאבק על התקציב לשינויים נוספים. יש חסמים לתעסוקה שצריך להסירם והם לא מופיעים ישירות בתקציב".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "צמצום צהרונים וסבסוד מעונות ע"פ כושר השתכרות של שני ההורים נמצא בחוק ההסדרים ולא מופיע בסעיף ספציפי בתקציב. זה חמור עוד יותר כי זה עבר בשקט וזו דרך שרק תלך ותחמיר. נושא חשוב נוסף: הפגיעה בעקרות בית – זו ממש רשעות. 64% של ילדים מתחת לקו העוני הם של עקרות בית". נושא שני חשוב: הזכות לדיור ציבורי".

ח"כ אראל מרגלית: "התקציב רע כי הוא מכניס עשרות אלפי משפחות מתחת לקו העוני (העלאת המע"מ, קצבאות הילדים) ופוגע במעמד הביניים. חסר חזון ליצירה וצמיחה של מקומות עבודה. אין שימת לב לעקרונות הצמיחה כמו טכנולוגיה (בפריפריה ובכלל)".

אודיה שבתאי מ"שתיל" הציגה חזון לצמצום העוני והקטנת הפערים החברתיים, כשהיעדים המיידיים הם לבטל את המס על עקרות הבית, לקדם סבסוד של מעונות וצהרונים ולבטל את הקיצוץ המתוכנן בקצבאות הילדים.

המשתתפים בכנס הסכימו כי יש לקבוע יעדים חברתיים בתקציב, יעדים אשר התקציב יגשים אותם. זו הרי מטרתו – לשרת את החברה. שבועות בודדים לפני אישור התקציב חברי הקואליציה והאופוזיציה נקראים להתאחד סביב כמה סעיפי קיצוץ מרכזיים, ולהפעיל את כוחם יחד בכדי למנוע את הקיצוצים והגזירות.

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top