News
אתה נמצא כאן: ראשי » פרויקטים » פרויקט מאבק בגזענות » מאבק בגזענות - מאמרים » "חוק העמותות" שעורר ביקורת בעולם עומד שוב להצבעה

"חוק העמותות" שעורר ביקורת בעולם עומד שוב להצבעה

חברי הכנסת איילת שקד ורוברט אילטוב דורשים למנוע מעמותות שפעילותן פוגעת בישראל לקבל תרומה של יותר מ-20 אלף שקל בשנה ממדינות זרות. ח"כ זהבה גלאון: "על פי חזון הימין, ישראל תהיה מדינה מצורעת, מבודדת ושנואה"

אריק בנדר

"חוק העמותות", המבקש להגביל את התרומות שמעניקות מדינות זרות לעמותות שמאל ולארגוני זכויות אדם הפועלים בישראל, חוזר לכנסת. יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, ויו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, הגישו אתמול (ג') מחדש את ההצעה שעוררה סערה בכנסת היוצאת ושהוקפאה בסופו של דבר בשל התנגדות והביקורת שעוררה בארץ ובעולם.

הפגנה של ארגון הימין ''אם תרצו'' מול ביתה של נעמי חזן

הפגנה של ארגון הימין "אם תרצו" מול ביתה של נעמי חזן צילום: פלאש 90

ההצעה, המבוססת על הצעות שהגישו בכנסת ה-18, קובעת: "עמותה לא תקבל תרומה העולה על 20,000 שקל בשנה מישות מדינית זרה, אם יש במטרותיה או במעשיה של העמותה קריאה להעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות, קריאה לחרם, משיכת השקעות או סנקציות על מדינת ישראל או אזרחיה, שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות ותמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

הצעת החוק מסתמכת על נתונים של דוחות שערך ארגון "אם תרצו", ולפיהם ממשלות זרות היו מעורבות במימון ארגונים ישראליים אשר עסקו במישרין ובעקיפין בתביעות נגד קצינים בכירים בצה"ל בבתי משפט בינלאומיים, בקריאה לחרמות וביצירת דה-לגיטימציה של מדינת ישראל. ח"כ שקד: "גם היום ממשלות זרות מעורבות, באמצעות תמיכה בארגונים קיצוניים, בניסיונות בלתי פוסקים לחיסול אופייה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל".

שקד ציינה כי דוח גולדסטון ומשט המרמרה לעזה הושפעו מאותם ארגונים קיצוניים. לטענת מגישי הצעת החוק, דוח גולדסטון, שפורסם לאחר מבצע "עופרת יצוקה", כלל עשרות ציטוטים שקריים שסופקו לוועדה על ידי ארגונים שקיבלו כספים ממדינות זרות.

"לא ייתכן שישראל תאפשר מעורבות בלתי מוגבלת של מדינות זרות, אשר משפיעות על אופייה וערכיה", אמרה ח"כ שקד. "הדמוקרטיה הישראלית נמצאת תחת מתקפה כפולה. כספים זרים מעוותים את כוחו ורצונו של הבוחר הישראלי, ונותנים למיעוט קיצוני יכולת ביטוי גדולה מלרוב הציבור הישראלי. מיעוט קיצוני זה מסכן את מדינת ישראל ומשמש כראש החץ העולמי לדה-לגיטימציה של ישראל. החוק החשוב הזה יעזור בצורה דרמטית להיאבק בתופעה זו, ולשים גבול בפני מדינות זרות להתערבות בענייניה הפנימיים של ישראל".

"מדובר ברדיפה פוליטית ובניסיון לסתימת פיות"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה אתמול: "על פי חזון הימין, ישראל תהיה מדינה משוקצת, מצורעת ושנואה, מבודדת ומוחרמת. החוק נועד לפגוע בארגוני זכויות אדם שלא לוקחים כסף מהממשלה בגלל האתיקה המקצועית של ארגונים מסוג זה, רשויות המדינה הם הגוף שאותו הם מבקרים ומולו הם פועלים ועל כן לא יעלה על הדעת שייקחו ממנה כסף או יהיו תלויים בתקציביה".

עו"ד דבי גילד-חיו, מקדמת מדיניות וחקיקה באגודה לזכויות האזרח אמרה אמש: "אחרי גל החקיקה האנטי-דמוקרטי שראינו בכנסת הקודמת, שכלל גם את הצעת החוק הזו, דומה היה כי הממשלה הבינה כי הצעות החוק המתועבות הללו מזיקות לישראל. לכן אחרי ביקורת חריפה ולחץ ציבורי, הממשלה בלמה אותן. אני מקווה שגם שרי הממשלה הנוכחית ישכילו לבלום את הצעת החוק הזו".

 הצעות דומות שהעלו בכנסת הקודמת ח"כ אופיר אקוניס וח"כ פאינה קירשנבאום נבלמו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, טען כי הן אינן חוקתיות ופוגעות בחופש הביטוי וההתאגדות. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש להכניס בהם תיקונים. ארגוני זכויות האדם טענו כי מדובר ברדיפה פוליטית ובניסיון לסתימת פיות.

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top