News
אתה נמצא כאן: ראשי » מאמרים אחרונים » תקצירי כתובת בעקבות מפגש עם יוסי ביילין

תקצירי כתובת בעקבות מפגש עם יוסי ביילין

 

 רלוונט אינפו: שיחה רצינית

יוסי ביילין נחשב לאחד הפוליטיקאים המשמעותיים והאידאולוגים ביותר של מחנה השמאל. למרות שעברו חמש שנים מפרישתו מהחיים הפוליטיים, שמו עדיין מעורר רגשות מעורבים אצל רבים, חיוביים ושליליים כאחד. ביילין נחשב לאחד מהאדריכלים הראשיים של הסכמי אוסלו. כסגנו של שמעון פרס, שר החוץ בממשלת רבין, ביילין גילם תפקיד מרכזי בארגון המו"מ החשאי עם נציגי הרשות הפלסטינית. כתוצאה מהמו"מ הזה נחתמו באוגוסט 1993 הסכמי אוסלו. ב-1994-96 ביילין ניהל מו"מ עם יו"ר הרשות הפלסטינית הנוכחי, אבו מאזן. כתוצאה מהמו"מ נחתם הסכם ששימש בסיס להסכם על הסדר כולל.

בתחילת העשור הקודם ביילין עמד בראשות קבוצה של אינטלקטואלים ישראלים שניהלו מו"מ בלתי רשמי מול נציגי הרשות הפלסטינית. בסוף 2003 שני הצוותים הגיעו להסכם בלתי רשמי של הסדר בין הצדדים הנקרא יוזמת ז'נבה. למרות המעמד הבלתי רשמי שיש למסמך, הוא מהווה בסיס למו"מ הנוכחי בין הצדדים.

הארגון יוזמת ז'נבה ועמותת "מורשתינו – הבחירה הדמוקרטית" יזמו מפגש של נציגי כלי התקשורת דוברי הרוסית עם יוסי ביילין, במטרה לשכנע אותם בחשיבות ההסדר בין ישראל לרשות הפלסטינית.

ביילין הצדיק את המוניטין שלו כאיש שיחה מרתק.  המפגש לא נערך בצורה של הרצאה של בעל האידאולוגיה על יוזמת ז'נבה. ביילין דיבר על נושאים רבים, ענה לשאלות והשתתף בדיונים על נושאים שהועלו. לדעתו של ביילין, ראש ממשלת ישראל הוא זה שבו תלוי עתיד המו"מ שמתנהל כיום. הוא טוען שאם נתניהו יאזור אומץ להתעמת עם הליכוד ויעשה צעדים בכיוון הנכון, יש סיכוי לחתום על הסכם.

ביילין נגע במגוון נושאים. בין היתר, הוא התייחס לפעילותם של ברק אובמה וג'ון קרי להסדרת המצב   במזה"ת. בנוסף הוא סיפר על מרואן ברגותי שיושב בכלא הישראלי. לדבריו של ביילין, הוא זה שעומד מאחורי האינתיפאדה השנייה. בנוסף נערך דיון על אוקראינה והדמוקרטיה המודרנית.

 http://relevantinfo.co.il/?p=7000

ישראל אינפו: יוסי ביילין ענה לשאלות של "רוסים"

 הד"ר לפילוסופיה יוסי ביילין, אשר הקדיש 20 שנה מחייו לטובת נסיון הסכם השלום בין ישראל לערבים, לא ממש מאמין בהצלחת המו"מ שמתקיים כיום. בפגישתו עם עיתונאים דוברי רוסית שנערכה על ידי תנועת "הבחירה הדמוקרטית – מורשתינו" העריך מייסד יוזמת ז'נבה את המצב הנוכחי כשאין בדבריו נימת אופטימיות.

ביילין טוען כי העובדה שהמו"מ טרם נכשל זקופה למאמציו של ג'ון קרי. הוא הוסיף כי ברק אובמה כבר לא מאמין שאפשר להגיע להסדר.

אדריכל אוסלו טוען כי גם מאמצי האיחוד האירופי למען ההסדר בין ישראל לפלסטינים אינם מספיקים בשל ההבנה כי "בישראל שום דבר לא בוער".

לפי המידע שיש בידי ביילין, גם מיוזמתו של ג'ון קרי לא נותר הרבה. האמריקאים, לטענתו, רוצים להציג הסכם מסגרת בתקווה שישראל והפלסטינים לא ידחו אותו על הסף, אלא יסכימו לדון עליו. ביילין אמר: "זה כמו שאשקול מעבר לבית אבות – אולי מתישהו אאלץ לעשות זאת, אם תהיה שם אווירה נעימה ובריכה".

קרי צריך לגרום לנתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, אך עבור ראש הממשלה שנשאר במיעוט במפלגתו (ביילין טוען כי מצבו בליכוד גרוע יותר משל שרון לאחר ההתנתקות), צעד כזה בלתי אפשרי מבחינה פוליטית.

זו הסיבה שביילין חוזה כשלון של המו"מ שיגרום ל-"פיצוץ" נוסף בגדה המערבית. הוא הביע צער על כך שבתחילת המו"מ הכל היה מונח על הכף ולא הייתה תכנית ב' שתמנע כשלון.

ביילין טוען כי ייתכן ונתניהו ירצה להירשם על דפי ההיסטוריה על ידי סיום הסכסוך. ביילין סירב להתייחס למעברו של אביגדור ליברמן ל-"מחנה השלום". הד"ר לפילוסופיה טען כי לא יחשוף את מחשבותיו על ליברמן מפני ש-"לא רוצה לקבל תביעת לשון הרע". בסופו של דבר ביילין אמר ש-"פרגמטיזם חסר גבולות – זו תכונה איומה" ולא ניתן לחזות התנהגות של מי שניחן בה.

ביילין התייחס למצב באוקראינה וציין כי פוליטיקאים מכל העולם יכולים ללמוד מהמצב  שגם שליט שנבחר באופן דמוקרטי אינו זוכה בלגיטימציה ללא תנאים לא מצד עמו, ולא מצד הקהילה הבינ"ל

 http://news.israelinfo.ru/politics/50351

מתוך הפוסט בפייסבוק של פאבל מרגוליאן:

הכותב מציין כי נחמד לשמוע את ביילין ולראות כיצד הוא מבין על מה הוא מדבר, בעיקר בענייני חוץ. ביילין אמר מספר דברים: 1. תוצאת המו"מ תלויה באדם אחד, בכך רואה מר ביילין מצב ייחודי.  2. הכותב מסכים עם ביילין בכך שג'ון קרי מתפקד כנשיא ארה"ב בענייני חוץ ואובמה נראה חסר אונים. 3. מבחירות דמוקרטיות  לא משתמע שלטון דמוקרטי (כמו במצרים, תאילנד, אוקראינה). 4. מרוואן ברגותי לדעתו של ביילין הוא יוזם האינתיפאדה השנייה ולמרות זאת הוא מנהיג שיכול לעמוד מול אבו מאזן. הדבר העיקרי, אותו אהב הכותב יותר מכל: יוסי ביילין אמר שמשימתו של העם המכנה עצמו עם סגולה, היא להוכיח לעולם ולהאמין בסגולתו. הכותב מסיים בתהייה: "יש לי הרגשה שבסוגיה הזו יש לנו מה לעשות".

הפוסט זכה ל-29 לייקים. בתגובות לפוסט ניתן למצוא לא מעט ביקורת על פעילותו של ביילין. מרגוליאן ממשיך לכתוב בתגובות והודף את הביקורות של אלו שמתחו עליו ביקורת על כך שהחליט להיפגש עם ביילין. עם זאת, הוא מדגיש כי מדובר בעבודה עיתונאית אובייקטיבית ומכחיש כי הוא תומך בביילין.

 https://www.facebook.com/pavel.margulyan/posts/639210799450026

 המורה לציור ביילין/ האתר של יעקב שאוס

 המפגש בין יוסי ביילין, ד"ר לפילוסופיה, לשעבר יו"ר מפלגת מר"צ ושר בממשלת ישראל, עם  עיתונאים דוברי רוסית נערך בחסות "הבחירה הדמוקרטית" – מורשתינו).

העיתונאים בוודאי לא ציפו לסקופים ממחבר וזמת ז'נבה , אשר מזמן פרש מפוליטיקה.

בשנות ה-90 נמנה ביילין בין "אדריכלי אוסלו" והכין את התכנית לנסיגת כוחות צה"ל מדרום לבנון. בזמן שסיעות השמאל בכנסת הצטמצמו, ביילין יצא ביוזמת ז'נבה שזכתה לתמיכה מצד רוב החברה הישראלית.

ביילין המאופק וה-"יבש" לא ניחן בכריזמה והפך ליו"ר מר"צ כאשר האנרגיה הפוליטית של המפלגה פגה. עם זאת, ביילין שלט באמנות של שכנוע לוגי והודות לכך הפך לתיאורטיקן הראשי של "מחנה השלום". נשאלת השאלה מדוע הוא פרש. להלן סיבות אפשריות.

לאחר פיגועי הטרור בשנות ה-90 הציבור איבד את אמונו באנשי השמאל. ביילין נמנע מלצאת בהצהרות. הוא סיפר כיצד ניתן להגיע לשלום בשלבים והדגיש כי הוא רוצה בשלום למען היהודים ולא למען הפלסטינים. ביילין היה מדבר באריכות על הדרכים להשגת השלום ובכך התיש את הקהל ומנע עימותים אינטלקטואליים. מדובר במורה לציור, המאוהב ברעיון השלום אך התיאוריה הפוליטית שלו הייתה בנויה מגיאומטריה. הוא צייר סקיצות הסכמי אוסלו ואת התכנית ליציאת צה"ל מלבנון. בשרטוטים הללו לא יהיה דבר אחד – הפסקת הטרור.

העלייה המרכזית של המורה לציור – יוזמת ז'נבה, מסמך הכולל 17 סעיפים עם תת סעיפים רבים. אף אחד לא יכול היה לקרוא את הכל. מדפדוף במסמך עולה כי תכנית ההסדר נראית ברורה אך הסעיף "ביטחון" נראה מעורפל ותת סעיף "טרור"מורכב ממשפטים בודדים. מדוע לא רשום שההסכם ייחתם לאחר הפסקת הטרור? מפני שזהו סוד השרטוטים  של ביילין.

בפברואר 2014 העיתונאים באו לשמוע את ביילין,אך בפועל אין לו מה לומר. ביילין מספיק חכם כדי לא לחזור על המלצות מהעבר. הוא מציג את עצמו כריאליסט שמוכן להסכם מסגרת זמני (20 שנה לאחר הסכמי אוסלו!).

הכותב סולד מכינויי הגנאי שהדביקו לביילין מהימין. ביילין הוא אדם אינטליגנטי, ד"ר לפילוסופיה שיודע להתעמת עם מתנגדיו באופן ראוי. אם נסתכל עליו ועל חברי הכנסת של מר"צ היום, ניתן, למרבה הצער, להבין, כיצד אנשי השמאל של היום מושפלים מבחינה שכלית.

ביילין מדגיש כי היום הוא איש עסקים, הוא מתחכם, הרי למה שידבר על יוזמת ז'נבה עם עיתונאים? הוא לא יהווה איום פוליטי, עם זאת מעניין לשמוע אותו. יש על מה לחשוב.

יעקב שאוס

http://www.yacovshaus.com/2014/03/beilin.html?m=1

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top