News
אתה נמצא כאן: ראשי » סליידר דף הבית » הגסיסה באומנות התחקיר העיתונאי תביא להשתקת נושאים

הגסיסה באומנות התחקיר העיתונאי תביא להשתקת נושאים

 אמש התקיים בתל אביב כנס בין "מוסקבה לתל-אביב – גבולות חופש הביטוי". העיתונאים הישראלים שנכחו בכנס והקולגות שלהם מהתקשורת הרוסית בישראל ומרוסיה היו תמימי דעים כי המציאות התקשורתית בארץ טרם הגיעה למצבה הקשה של עיתונות במרחב פוסט סובייטי, אך העלו לא מעט סיבות לדאגה ומגמות בעיתיות.

12375505_10153808246568103_1038743867_o - Copy

הכנס עסק בגבולות חופש הביטוי בישראל ובחן את חשיבותה של התקשורת האלטרנטיבית (בלוגים, אתרים עצמאיים, רשתות חברתית), התופסת תאוצה, בהשוואה לתקשורת הממוסדת. בנוסף, הדיון בכנס היה סביב לשאלות מאקרו של כרסום ערך הדמוקרטיה ובחופש הביטוי בתקשורת בישראל בהקשר הפוליטי וכלכלי: צנזורה צבאית, השתלטות כלכלית על כלי תקשורת, מפת הלחצים של הון-שלטון ומעמדו של עיתונאי, כאן ובמרחב פובט-סובייטי.

רונית ורדי, יוזמית ובעלת טור במגזין ליברל: "כיום אנו עדים למגמת היחלשות של העיתונות ואומנות התחקיר. למרות שאין זה נעשה בדרכים ברוטליות כמו במדינות דקטטוריות, הדבר גורם הלכה למעשה להשתקת נושאים חשובים רבים, שאינם נוחים לאנשים מסויימים. אם לפני חצי שנה היה קם עיתונאי ורצה לעשות תחקיר עיתונאי על הגז הטבעי – הוא היה מסוגל לעשות זאת. אתם יודעים למה? כי אין כלי תקשורת בארץ שיהיה עומד בלחצים כלכליים והפוליטיים במקרה כזה."

ורדי הדגישה כי בשל  כרסום ערך הדמוקרטיה ובחופש הביטוי בתקשורת בישראל בהקשר הפוליטי, התקשורת האלטרנטיבית היא תחליף נוח וטבעי לצורך הציבור לדעת, לחקור ולקבל שקיפות. על כן היא תופסת תאוצה ומתרבה.

אורן פרסיקו, מ"העין השביעית": " לאחרונה נסגרו 4 כלי תקשורת ופוטרו כ-50 עיתונאים שהיו מזהויים עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, כל זה ללא האשמות קונקרטיות או הגשת כתבי אישום. בידי השלטונות יש אמצעים, בין השאר שלל הסעיפים השונים, המאפשרים לסגור כלי תקשורת בלתי רצויים. נכון שבינתיים השימוש בכלים האלה נעשה בהקשר הביטחוני בלבד, אבל בעיקרון האפשרות כזאת קיימת."

12375554_10153808246563103_1480862075_o - Copy

נדיה אייזנר, עורכת  של ReLevant-info: "הודות לכנס זה התאפשר דיאלוג מרתק, מפרה ושיוויוני בין עיתונאים דוברי עברית ודוברי רוסית – על נושאים שמעניינים ומטרידים את כולנו." את הכנס "בין מוסקבה לתל-אביב – גבולות חופש הביטוי" קיים אתר ReLevant-info בשיתוף עם עמותת "מורשתנו", עמותה שהוקדמה על ידי פעילים דוברי רוסית, השואפת לחברה סולידרית בישראל, בעלת ערכים של כבוד האדם וקבלת השונה.

במסגרת הדיון בכנס עלתה גם סוגייה כואבת של אי שילובם של עיתונאים דוברי רוסית בכלי התקשורת הישראלים. "מודה שלא רציתי להיות " ברהנו טגניה" הרוסי ולא הייתי מעוניין שישלחו אותי לסקר קהילה רוסית לאשדוד", מציין באירוניה יבגני סובה, לשעבר פרשן פוליטי בכיר בערוץ 9 וכיום מגיש המהדורה הישראלית בערוץ  RTVI הבינלאומי.  "באופן אבסורדי תמיד מצלצלים אליי שקורה משהו ברוסיה וצריך להתראיין על פוטין, כי אני רוסי, ולא בקשר למערכת הפוליטית כאן, שזה תחום המומחיות שלי."

פאבל מרגולן, רדיו ראשון המשדר בשפה הרוסית: "לצד צנזורה צבאית, שהיא דורסנית מאד בישראל, קיימת גם צנזורה כלכלית. ברור כי העיתונאי היום לא יכול לשדר ולפרסם דברים, שמנוגדים לאינטרסים של בעלי הערוץ או העיתון. מצד שני, אנו עדים לפולריזציה גלוייה של כלי תקשורת. העיתונות הורידה את המסכות, "ישראל היום נלחמת בגלוי עבור בינימין נתניהו, ואילו "ידיעות אחרונות" מחזירים מלחמה גלויה נגד המתחרים העיקריים שלהם בשוק ווכתוצאה מכך נגד ראש הממשלה עצמו, בלי להעמיד פנים שח אובייקטיביות"

12369882_10153806933928103_941772420_o - Copy

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top