News
אתה נמצא כאן: ראשי » Uncategorized » פגישת אבו מאזן עם פורום ארגוני השלום

פגישת אבו מאזן עם פורום ארגוני השלום

מאת: איילת השחר, פרסומאית, רכזת מס"ד במרכז
כבר במעבר במחסום התרגשנו. רובנו לא היינו לאחרונה בשטח פלסטין, בוודאי לא ברמאללה, ובוודאי שבוודאי לא בלשכתו של אבו מאזן.

IMG_5363

לפני שבוע הגיעה הזמנה מאבן מאזן לפורום ארגוני השלום הישראלי. הוא הזמין אותנו לפגישה בלשכתו במוקטעה. אזכיר שאת פורום ארגוני השלום הישראלים הקים לפני כ-9 שנים ד"ר רון פונדק, שנפטר לאחרונה. רוב ארגוני השלום הישראליים כלולים בו, במקביל הוקם פורום ארגוני השלום הפלסטינים, ואחת לשנה נפגשים הפעילים של שני הפורומים.
כשהגיעה ההזמנה מאבו מאזן למפגש הזדרזו רבים להירשם, ואף מילאו את הטופס שדורש צה"ל למעבר לשטחי A, טופס שבו אנו מקבלים על עצמנו את האחריות לביקור. הגענו לפגישה יותר מ-200 פעילים. באולם במוקטעה קל היה לראות שלא רק אני התרגשתי מהמעמד. אבו-מאזן קיבל את פנינו בחיוכים ופתח ב"שלום עליכם" את נאומו הארוך. "שלום", הוא אמר, "היא מילת קסם שכל העמים בעולם משתמשים בה. ואנחנו כאן אומרים לכם תודה על המאמצים שאתם עושים כדי להגיע לשלום". אבו-מאזן אמר לנו שיזם את הפגישה כי שני העמים השכנים אינם מכירים אלה את אלה. הוא סיפר על 66 השנים שחי בגולה, וציין גם את הסבל של העם היהודי בגולה. אבו-מאזן הזכיר את יוזמת השלום הערבית מ-2002, שאליה הצטרפו כל 57 מדינות האסלאם, והביע צער על שישראל לא נענתה ליוזמה. אבו-מאזן הדגיש שהוא יזם את פרסום יוזמת השלום הערבית בכלי התקשורת בישראל.
מההיסטוריה עבר אבו מאזן לשיחות השלום האחרונות, והזכיר שנענה מיד ליוזמת מזכיר המדינה האמריקאי קרי לשיחות. "בתחילה הסכמנו שהשיחות יתנהלו על בסיס גבולות 67, ושבוע אחר כך הסכמנו על שחרור האסירים הפלסטינים" אבו מאזן הביע את תמיהתו מדוע ב"פעימה הרביעית" של שחרור האסירים, נתניהו נסוג מהסיכום ולא רצה לשחרר. "לכן", אמר אבו מאזן, "פנינו ל-15 מוסדות בינלאומיים". אבו מאזן סיפר שבשלושת החודשים הראשונים של השיחות הפלסטינים רצו להתמקד בסוגיית הגבולות שעליהם חתמו שני העמים באוסלו. הוא הדגיש שהפלסטינים רוצים לחזור למשא ומתן, אבל הרחבת ההתנחלויות צריכה להיפסק עד לסיכום על הגבולות. כאשר הצהיר אבו מאזן ש"אין פתרון אלא פתרון שתי המדינות, ורק כך יוכלו שני העמים לחיות בשלום ובביטחון" – מחאנו כפיים בהסכמה.
בסוגיה הפנים-פלסטינית אמר אבו מאזן שהעם הפלסטיני הולך עכשיו בדרך הפיוס: "אנחנו נרכיב ממשלה של אישים עצמאיים שאינם פעילים לא בפתח ולא בחמאס, ונקים את הממשלה הזו תוך ימים ספורים".
אבו מאזן הדגיש שהוא מכיר בבעיות הביטחון של ישראל, ושהרשות הפלסטינית תשמור בכל מקרה על המשך שיתוף הפעולה הביטחוני: "שיתוף הפעולה הביטחוני בינינו הוא קדוש". במקביל, תהה מדוע ישראל מאיימת בהפסקת העברת הכספים לרשות: "למה לא להעביר לנו את הכספים שממשלת ישראל גובה עבורנו? אלה הם המשכורות של העובדים שלנו. חמאס הם השותפים שלי, ואתם הישראלים השותפים שלי, ואני רוצה את שני השותפים".
אבא מאזן ציין בדגש מיוחד את רון פונדק ז"ל כ"איש שלום אמתי", והעניק לבני משפחת פונדק, שהשתתפו במשלחת הישראלית, אות כבוד מיוחד.
מוסי רז, ח"כ מרצ לשעבר, שנבחר לאחרונה ליושב ראש פורום ארגוני השלום, הודה לאבו-מאזן על קבלת הפנים ועל האירוח. מוסי הוסיף: "אנחנו מעריכים את מאמצי השלום שלך, וזוכרים שהפוליטיקאית הישראלית האחרונה שפגשה אותך כמעט נענשה על כך… לצערנו ממשלת ישראל אינם פרטנרית לשלום".
אבו מאזן ענה בסבלנות גם לשאלות של פעילים מפורום ארגוני השלום, וסיכם שהוא מקווה שזה איננו הביקור האחרון שלנו אצלו, ושהוא מקווה שנמשיך בעבודה המשותפת להגיע לשלום.
בדרכנו הביתה חשבתי כמה חבל שנתניהו איננו יוזם פגישות דומות עם פלסטינים.

http://on-the-left-side.org.il

תגובות

Comments are closed.

Scroll To Top